Vienīgā partija, kas zina, kā panākt reālas pārmaiņas.

KAS IR BEZMAKSAS OBLIGĀTĀ PROFILAKSE?Dalīta atbildība starp sistēmu un cilvēku

Visvairāk mēs novērtējam to, ko esam pirkuši paši par savu naudu.
Cilvēkiem kopumā raksturīgs, ka tas, kas pieejams bez maksas, nešķiet īpaši vērtīgs. Bērnam tās ir mammas pirktās kurpes, jaunietim – valsts apmaksāta augstākā izglītība, savukārt neveselīga dzīvesveida piekopējiem – valsts apmaksāts magnētiskās rezonanses izmeklējums slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

Brīdī, kad mums par pašu nopelnītajiem līdzekļiem ir jāiegādājas telefons, zobu protēze vai gūžas locītavas implants, mēs pēkšņi jūtamies ievērojami prasīgāki pret sevi un saviem ieradumiem, jo tie ietekmē ne tikai mūsu ikdienas komfortu, bet arī pašnovērtējumu.

Šobrīd valsts ikvienai personai sniedz bezmaksas neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī nodrošina profilaktiskās apskates un izmeklējumus (piemēram, bērnu profilaktisko apskati un vēža profilaksi) normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Tādējādi valsts apmaksā ļoti būtisku daļu no izmaksām, ar kurām saskaras ikviens no mūsu valsts iedzīvotājiem.

Taču realitātē daudzas no labajām iecerēm īsti nedarbojas.
Pašreiz veselības aprūpes sistēma ir vērsta uz ārstēšanu, nevis slimību profilaksi. Tās birokrātiskā pieeja ir izdevīga farmācijas uzņēmumiem un zāļu tirgotājiem, nevis pacientiem un nodokļu maksātājiem.

Samazinoties iedzīvotāju skaitam, kā arī sabiedrībai novecojot kopumā, vienīgais veids, kā mēs spēsim nodrošināt sevi ar pieejamu veselības aprūpi ilgtermiņā, būs BEZMAKSAS OBLIGĀTĀ PROFILAKSE.
Tikai tad, kad cilvēkam būs izdevīgāk reizi gadā veikt profilaktiskās pārbaudes nekā tās neveikt, mēs kļūsim gan veselīgāka, gan apzinīgāka sabiedrība kopumā.

Kā tas darbosies?
Šobrīd cilvēki pārsvarā ārstē ielaistas slimības, kuru ārstēšana mums visiem izmaksā aizvien dārgāk. Vienlaikus ir arī tādi pacienti, kas vairākus mēnešus iepriekš pierakstās uz valsts apmaksātu izmeklējumu un noteiktajā laikā uz to neierodas. Neapzinīga rīcība bez pašam jūtamām sekām, jo to apmaksā valsts, ne pats. Rezultātā citam pacientam, kuram šis izmeklējums ir daudz nepieciešamāks, ir spiests izmantot šo izmeklējumu jau kā maksas pakalpojumu. Nav jābūt nozares profesionālim, lai saprastu, ka valsts nekad nevarēs atļauties apmaksāt visas C hepatītu, aknu transplantāciju un dažādu reto slimību ārstēšanas, ja cilvēki paši aktīvāk neiesaistīsies slimību profilakses pasākumos, ja ikgadēja veselības pārbaude nekļūs par vispārpieņemtu praksi – ieradumu, kas tiešā veidā skar ikvienu no mums.

Viens no Nacionālā veselības dienesta (NVD) noteiktajiem kvalitātes kritērijiem ģimenes ārstu darbam paredz to, ka ģimenes ārstam jāveic ikgadējais veselības stāvokļa novērtējums vismaz 65 % savu pacientu. Taču reāli tikai 8 % no ģimenes ārstiem spēj nodrošināt visus NVD noteiktos kritērijus, kas ir nepietiekami, lai pagrieztu veselības aprūpi profilakses virzienā. Mēs vairs nevaram atļauties gaidīt to brīdi, kad ģimenes ārsti beidzot spēs pienācīgi nodrošināt ikvienu iedzīvotāju ar nepieciešamajiem profilakses pasākumiem, mums ir jāizveido sistēma, kur neapmeklēt profilaktiskās pārbaudes būs dārgāk nekā tās apmeklēt.

Tuvāko gadu laikā visiem tāpat nāksies reģistrēties e-veselības sistēmā. Ņemot to par pamatu, ģimenes ārsts ikvienam savas prakses pacientam varēs nozīmēt obligātās valsts apmaksātās veselības pārbaudes atbilstoši vecumam un riska grupai, kā arī informēt klientu par vizīšu laiku vismaz 6–12 mēnešus iepriekš. E-veselības sistēma pacientam atgādinātu par vizīšu laikiem, dodot viņam iespēju savlaicīgi ieplānot tām laiku. Norunātajā laikā pacients ierodas uz vizīti, un tās rezultāti tiek darīti zināmi gan viņam, gan ģimenes ārstam. Ja nepieciešams, ģimenes ārsts nozīmē papildu izmeklējumus. Regulāri vecot šādas pārbaudes, iespējams diagnosticēt lielāko daļu no nopietnākajām slimībām, kuru ielaistai ārstēšanai šobrīd tiek tērēti milzu līdzekļi. Gadījumā, ja pacients neierodas uz valsts apmaksāto profilaktisko veselības pārbaudi, pacientam jāapmaksā vizīte pilnā apmērā vai attiecīgo veselības problēmu gadījumā nākotnē pašam jāsedz turpmākā šīs slimības ārstēšana no saviem līdzekļiem.

Tikai šāda taisnīga pieeja nopietno slimību profilaksei ļaus būtiski sakārtot veselības aprūpi mūsu valstī, kā arī mazināt farmācijas industrijas lielo ietekmi uz tiem, kas par to atbild šobrīd.

Video

  • KPV LV piedāvā LIKVIDĒT KOALĪCIJAS PADOMI
  • KPV LV piedāvā PANĀKT EFEKTĪVĀKU TIESU DARBU LATVIJĀ
  • KPV LV piedāvā REĀLU ATBALSTU PENSIONĀRIEM
  • KPV LV piedāvā SAMAZINĀT MEDIKAMENTU CENAS
Citi video
Kalendārs

Pr
Ot
Tr
Ce
Pk
Se
Sv
PIEVIENOJIES

Ja Tev nav vienaldzīga Latvijas nācijas pastāvēšana ilgtermiņā un Tu atbalsti mūsu idejas un programmu nākamajām Saeimas vēlēšanām,

KĻŪSTI PAR MŪSU BIEDRU
aizpildot šo anketu:

E-pastā saņemsi apstiprinājumu par iestāšanos.

Vērts izlasīt
LASĪT VĒL